Demo modu

Plan değişimi P476

Düşük Kötüleşme 1,9× Bekliyor

DB-11 · query_id 36219 · değişim 2.10.2026 17:00 · plan 36845 → 36846 · Geçiş · Sorgu detayı ve analizleri

Güven gerekçesiDüşük: güçlü karşı kanıt (SAME_SHAPE).

Bu sorgunun diğer plan değişimleri

Önceki kararlar; ters yöndeki değişim aynı planlar arasında geri dönüştür.
#PlanlarYönDurumKararTespit
P586 62531 → 64705 Kötüleşme 11,1× Bekliyor – 14.10.2026 03:30
P585 36846 → 62531 İyileşme 13,3× Bekliyor – 14.10.2026 03:30
P420 64705 → 64734 İyileşme 1,4× Bekliyor – 9.10.2026 14:51

Sorgu metni

SQL
(@incTest bit,@types1 nvarchar(4000),@sid int,@dbName nvarchar(4000),@model nvarchar(4000),@q vector(1024),@top int)SELECT TOP (@top) c.ChunkId, c.DocId, d.SourceType, d.SourceRef, d.Title, c.Heading, c.Text,
       VECTOR_DISTANCE('cosine', c.Embedding, @q) AS Score
FROM rag.Chunk AS c
JOIN rag.Document AS d ON d.DocId = c.DocId
WHERE (d.IsActive = 1 OR (@incTest = 1 AND d.ExclusionReason = 'TestDb')) AND d.SourceType IN (@types1)
AND (@sid IS NULL OR d.ServerID = @sid) AND (@dbName IS NULL OR d.DatabaseName = @dbName) AND c.Embedding IS NOT NULL AND c.EmbeddingModel = @model
ORDER BY Score, c.ChunkId

1. Etki özeti

MetrikEski plan (36845)Yeni plan (36846)Değişim
Çalışma2.913555
İptal / hata0 / 00 / 0
Süre ort. (ms)24,847,6+92%
Süre maks. (ms)224,3228,4+2%
Süre sapma (ms)29,616,6-44%
CPU ort. (ms)24,847,5+92%
CPU maks. (ms)210,2228,4+9%
Mantıksal okuma ort.11.612,45.343,2-54%
Mantıksal okuma maks.45.135,012.673,0-72%
Fiziksel okuma2,78,7+220%
Yazma0,10,0-85%
Bellek (KB)10.191,461.665,2+505%
Tempdb (KB)203,1232,9+15%
DOP1,01,00%
Satır ort.19,320,0+4%
Satır maks.20,020,00%
Dönem2.10.2026 17:00 → 5.10.2026 22:00 2.10.2026 17:00 → 2.10.2026 18:00

Bekleme kategorileri

ms / çalışma
Bekleme kategorisiEski plan (36845)Yeni plan (36846)
Memory0,43,5
CPU0,10,1
Other Disk IO0,00,1
Buffer IO0,0–

2. Zaman çizelgesi

StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-09-30 21:38)StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-10-02 01:06)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-09-30 21:38)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-10-02 01:06)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 (2026-09-30 21:39)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 (2026-10-02 01:06)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000005_49309088 (2026-10-01 20:33)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 (2026-10-02 01:06)StatsUpdated rag.Document.PK_Document (2026-09-30 20:39)StatsUpdated rag.Document.PK_Document (2026-10-02 01:07)StatsUpdated rag.Document.UQ_Document_Source (2026-09-30 20:43)StatsUpdated rag.Document.UQ_Document_Source (2026-10-02 01:07)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 (2026-09-30 22:40)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 (2026-10-02 01:06)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000003_428392F9 (2026-09-30 20:39)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000003_428392F9 (2026-10-02 01:07)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 (2026-09-30 20:38)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 (2026-10-02 01:10)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9 (2026-10-01 19:13)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9 (2026-10-02 01:09)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000008_428392F9 (2026-10-01 20:49)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000C_428392F9 (2026-10-01 20:56)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 (2026-10-02 16:01)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000006_428392F9 (2026-10-02 16:30)Değişim: 2.10.2026 17:00Eski plan 2.10.2026 17:00: 24,4 msEski plan 2.10.2026 18:00: 22,3 msEski plan 4.10.2026 08:00: 26,8 msEski plan 4.10.2026 09:00: 23,2 msEski plan 4.10.2026 10:00: 3,2 msEski plan 4.10.2026 13:00: 22,9 msEski plan 4.10.2026 21:00: 39,7 msEski plan 4.10.2026 22:00: 24,1 msEski plan 4.10.2026 23:00: 25,1 msEski plan 5.10.2026 00:00: 24,7 msEski plan 5.10.2026 01:00: 23,3 msEski plan 5.10.2026 02:00: 23,7 msEski plan 5.10.2026 03:00: 27,5 msEski plan 5.10.2026 07:00: 10,7 msEski plan 5.10.2026 10:00: 20,6 msEski plan 5.10.2026 11:00: 26,0 msEski plan 5.10.2026 12:00: 3,5 msEski plan 5.10.2026 13:00: 34,3 msEski plan 5.10.2026 14:00: 25,4 msEski plan 5.10.2026 17:00: 32,2 msEski plan 5.10.2026 18:00: 35,2 msEski plan 5.10.2026 20:00: 12,2 msEski plan 5.10.2026 21:00: 3,4 msYeni plan 2.10.2026 17:00: 47,6 msmax 47,6 ms 09-30 20:38 10-05 21:00
Eski planYeni plan ┆ değişim anı (kesik çizgi)░ olay (bant: zamanı aralık olarak bilinen)

Olaylar

OlayNesneZamanÖnce → sonra Eski plan kullanıyorYeni plan kullanıyor
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk30.09.2026 21:38 → 1732/1732 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk2.10.2026 01:06 → 1871/3839 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq30.09.2026 21:38 → 1732/1732 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq2.10.2026 01:06 → 2418/3839 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000007_4930908830.09.2026 21:39 → 1747/1747 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000007_493090882.10.2026 01:06 → 2417/3867 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000005_493090881.10.2026 20:33 → 1740/1740 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000003_493090882.10.2026 01:06 → 1871/3839 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.PK_Document30.09.2026 20:39 → 1315/1315 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.PK_Document2.10.2026 01:07 → 3466/3466 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.UQ_Document_Source30.09.2026 20:43 → 1320/1320 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.UQ_Document_Source2.10.2026 01:07 → 3495/3495 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F930.09.2026 22:40 → 1317/1317 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F92.10.2026 01:06 → 3274/3274 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000003_428392F930.09.2026 20:39 → 1315/1315 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000003_428392F92.10.2026 01:07 → 3466/3466 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000005_428392F930.09.2026 20:38 → 1320/1320 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000005_428392F92.10.2026 01:10 → 3778/3778 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F91.10.2026 19:13 → 1316/1316 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F92.10.2026 01:09 → 3772/3772 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000008_428392F91.10.2026 20:49 → 1316/1316 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000C_428392F91.10.2026 20:56 → 1316/1316 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F92.10.2026 16:01 → 3772/3772 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000006_428392F92.10.2026 16:30 → 3772/3772 hayırhayır

3. Plan karşılaştırması

  • Operatör düzeyinde fark yok: süre farkı büyük olasılıkla beklemeden ya da parametre değerinden.
Eski planın index'leri
rag.Document.UQ_Document_Source, rag.Document.PK_Document, rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq, rag.Chunk.PK_Chunk
Yeni planın index'leri
rag.Document.UQ_Document_Source, rag.Document.PK_Document, rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq, rag.Chunk.PK_Chunk

4. Neden adayları

ölçüm ve eşikle; kesin değildir
KodÖlçülenEşikSonuçAçıklama
STATS rag.Chunk.PK_Chunk güncellendi 2026-10-02 01:06 (örnekleme %48.7); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk.PK_Chunk 2026-10-02 01:06 güncellendi (örnekleme %48.7); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq güncellendi 2026-10-02 01:06 (örnekleme %63); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq 2026-10-02 01:06 güncellendi (örnekleme %63); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 güncellendi 2026-10-02 01:06 (örnekleme %62.5); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 2026-10-02 01:06 güncellendi (örnekleme %62.5); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 güncellendi 2026-10-02 01:06 (örnekleme %48.7)değişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 2026-10-02 01:06 güncellendi (örnekleme %48.7); planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document.PK_Document güncellendi 2026-10-02 01:07 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document.PK_Document 2026-10-02 01:07 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document.UQ_Document_Source güncellendi 2026-10-02 01:07 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document.UQ_Document_Source 2026-10-02 01:07 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 güncellendi 2026-10-02 01:06 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 2026-10-02 01:06 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 güncellendi 2026-10-02 01:10 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 2026-10-02 01:10 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 güncellendi 2026-10-02 16:01 (örnekleme %100)değişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 2026-10-02 16:01 güncellendi (örnekleme %100); planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS 6 istatistik güncellendi, planlar kullanmıyor desteklemiyor Pencerede güncellenen ama iki planın da kullanmadığı istatistikler aday değil: rag.Chunk._WA_Sys_00000005_49309088, rag.Document._WA_Sys_00000003_428392F9, rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9, rag.Document._WA_Sys_00000008_428392F9, rag.Document._WA_Sys_0000000C_428392F9 (+1).
WORKLOAD çalışma başına satır 19.31 → 20 (1.04×)≥ 2× desteklemiyor Çalışma başına satır benzer (19.31 → 20): iş yükü farkı yok.
PARAM baskın plan 1 kez el değiştirdi≥ 3 desteklemiyor Planlar dönüşümlü değil: yeni plan eskisinin yerini aldı.

5. Karşı kanıtlar

6. Korpus metni önizlemesi

onaylanınca RAG hafızasına bu metin girer (başlığa onaylayan eklenir)
6. Korpus metni önizlemesi
Plan change case #P476 | DB: DB-11 | Regression | Confidence: Low (review pending)
Query: (@incTest bit,@types1 nvarchar(?),@sid int,@dbName nvarchar(?),@model nvarchar(?),@q vector(?),@top int)SELECT TOP (@top) c.ChunkId, c.DocId, d.SourceType, d.SourceRef, d.Title, c.Heading, c.Text, VECTOR_DISTANCE(?, c.Embedding, @q) AS Score FROM rag.Chunk AS c JOIN rag.Document AS d ON d.DocId = c.DocId WHERE (d.IsActive = ? OR (@incTest = ? AND d.ExclusionReason = ?)) AND d.SourceType IN (@types1) AND (@sid IS NULL OR d.ServerID = @sid) AND (@dbName IS NULL OR d.DatabaseName = @dbName) AND c.Embedding IS NOT NULL AND c.EmbeddingModel = @model ORDER BY Score, c.ChunkId
Change: 2026-10-02 17:00 UTC, plan 36845 → 36846, pattern: Transition
Impact (Query Store, per execution): duration 24.8 → 47.6 ms (+92%); CPU 24.8 → 47.5 ms (+92%); reads 11,612 → 5,343 (-54%); rows 19.31 → 20 (+4%)
Plan difference: no operator-level difference
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk.PK_Chunk was updated 2026-10-02 01:06 (sampled 48.7%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq was updated 2026-10-02 01:06 (sampled 63%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 was updated 2026-10-02 01:06 (sampled 62.5%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 was updated 2026-10-02 01:06 (sampled 48.7%); the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document.PK_Document was updated 2026-10-02 01:07 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document.UQ_Document_Source was updated 2026-10-02 01:07 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 was updated 2026-10-02 01:06 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 was updated 2026-10-02 01:10 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 was updated 2026-10-02 16:01 (sampled 100%); the plans use this statistic.
Counter-evidence: HIGH_VARIANCE — The old plan's duration standard deviation is 119% of the average: the average is not reliable.
Counter-evidence: METADATA_GAP — Metadata collection started on 2026-10-01 and the change was on 2026-10-02: index, statistics and module events could not be evaluated (no data, not no events).
Counter-evidence: SAME_SHAPE — The two plans have the same operator tree (operators, tables, indexes): the plan did not change; the difference is only in the compiled parameter values and row estimates. The slowness may come from the amount of data this parameter value processes or from waits, not from plan choice.
Confidence rationale: Low: strong counter-evidence (SAME_SHAPE).
Note: this is a candidate cause, not proof of the root cause.

7. Karar

Karar vermek için Analyst rolü gerekir.

Karar geçmişi

Kayıt yok

Henüz karar yok.