Demo modu

Plan değişimi P585

Düşük İyileşme 13,3× Bekliyor

DB-11 · query_id 36219 · değişim 5.10.2026 22:00 · plan 36846 → 62531 · Geçiş · Sorgu detayı ve analizleri

Güven gerekçesiDüşük: güçlü karşı kanıt (WORK_PROPORTIONAL, SAME_SHAPE).

Bu sorgunun diğer plan değişimleri

Önceki kararlar; ters yöndeki değişim aynı planlar arasında geri dönüştür.
#PlanlarYönDurumKararTespit
P586 62531 → 64705 Kötüleşme 11,1× Bekliyor – 14.10.2026 03:30
P476 36845 → 36846 Kötüleşme 1,9× Bekliyor – 11.10.2026 23:06
P420 64705 → 64734 İyileşme 1,4× Bekliyor – 9.10.2026 14:51

Sorgu metni

SQL
(@incTest bit,@types1 nvarchar(4000),@sid int,@dbName nvarchar(4000),@model nvarchar(4000),@q vector(1024),@top int)SELECT TOP (@top) c.ChunkId, c.DocId, d.SourceType, d.SourceRef, d.Title, c.Heading, c.Text,
       VECTOR_DISTANCE('cosine', c.Embedding, @q) AS Score
FROM rag.Chunk AS c
JOIN rag.Document AS d ON d.DocId = c.DocId
WHERE (d.IsActive = 1 OR (@incTest = 1 AND d.ExclusionReason = 'TestDb')) AND d.SourceType IN (@types1)
AND (@sid IS NULL OR d.ServerID = @sid) AND (@dbName IS NULL OR d.DatabaseName = @dbName) AND c.Embedding IS NOT NULL AND c.EmbeddingModel = @model
ORDER BY Score, c.ChunkId

1. Etki özeti

MetrikEski plan (36846)Yeni plan (62531)Değişim
Çalışma55542
İptal / hata0 / 00 / 0
Süre ort. (ms)47,63,6-93%
Süre maks. (ms)228,47,7-97%
Süre sapma (ms)16,60,9-95%
CPU ort. (ms)47,53,6-92%
CPU maks. (ms)228,47,7-97%
Mantıksal okuma ort.5.343,2211,0-96%
Mantıksal okuma maks.12.673,0271,0-98%
Fiziksel okuma8,70,0-100%
Yazma0,00,0-100%
Bellek (KB)61.665,21.632,0-97%
Tempdb (KB)232,90,0-100%
DOP1,01,00%
Satır ort.20,01,2-94%
Satır maks.20,03,0-85%
Dönem2.10.2026 17:00 → 2.10.2026 18:00 5.10.2026 22:00 → 6.10.2026 06:00

Bekleme kategorileri

ms / çalışma
Bekleme kategorisiEski plan (36846)Yeni plan (62531)
Memory3,5–
CPU0,1–
Other Disk IO0,1–

2. Zaman çizelgesi

StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-10-04 08:30)StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-10-05 08:59)StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-10-05 09:59)StatsUpdated rag.Chunk.PK_Chunk (2026-10-05 22:47)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-10-04 08:30)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-10-05 08:59)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-10-05 09:59)StatsUpdated rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq (2026-10-05 22:47)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 (2026-10-04 08:30)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 (2026-10-05 09:59)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 (2026-10-05 22:47)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 (2026-10-04 08:30)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 (2026-10-05 08:59)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 (2026-10-05 09:59)StatsUpdated rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 (2026-10-05 22:47)StatsUpdated rag.Document.PK_Document (2026-10-04 21:41)StatsUpdated rag.Document.UQ_Document_Source (2026-10-04 22:07)StatsUpdated rag.Document.UQ_Document_Source (2026-10-05 11:42)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 (2026-10-04 08:23)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 (2026-10-05 09:04)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 (2026-10-05 22:57)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000003_428392F9 (2026-10-04 21:41)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 (2026-10-04 08:23)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 (2026-10-05 09:07)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 (2026-10-05 22:46)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9 (2026-10-04 08:54)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9 (2026-10-05 09:08)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9 (2026-10-05 22:52)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000008_428392F9 (2026-10-05 20:06)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 (2026-10-04 22:07)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 (2026-10-05 21:02)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000006_428392F9 (2026-10-04 09:05)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000006_428392F9 (2026-10-05 09:24)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_00000006_428392F9 (2026-10-05 22:46)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F9 (2026-10-05 08:58)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F9 (2026-10-05 09:59)StatsUpdated rag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F9 (2026-10-05 22:47)TableGrowth rag.Document (2026-10-02 00:00 – 2026-10-05 00:00)TableGrowth rag.Chunk (2026-10-02 00:00 – 2026-10-05 00:00)Değişim: 5.10.2026 22:00Eski plan 2.10.2026 17:00: 47,6 msYeni plan 5.10.2026 22:00: 3,8 msYeni plan 6.10.2026 00:00: 3,4 msYeni plan 6.10.2026 01:00: 3,4 msYeni plan 6.10.2026 05:00: 4,1 msmax 47,6 ms 10-02 00:00 10-06 05:00
Eski planYeni plan ┆ değişim anı (kesik çizgi)░ olay (bant: zamanı aralık olarak bilinen)

Olaylar

OlayNesneZamanÖnce → sonra Eski plan kullanıyorYeni plan kullanıyor
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk4.10.2026 08:30 → 2071/4649 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk5.10.2026 08:59 → 2167/4745 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk5.10.2026 09:59 → 2399/5069 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.PK_Chunk5.10.2026 22:47 → 2545/5367 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq4.10.2026 08:30 → 2575/4649 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq5.10.2026 08:59 → 2593/4745 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq5.10.2026 09:59 → 2658/5069 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq5.10.2026 22:47 → 2720/5367 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000007_493090884.10.2026 08:30 → 2584/4649 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000007_493090885.10.2026 09:59 → 2651/5069 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000007_493090885.10.2026 22:47 → 2733/5413 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000003_493090884.10.2026 08:30 → 2071/4649 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000003_493090885.10.2026 08:59 → 2167/4745 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000003_493090885.10.2026 09:59 → 2399/5069 evetevet
StatsUpdatedrag.Chunk._WA_Sys_00000003_493090885.10.2026 22:47 → 2545/5367 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Document.PK_Document4.10.2026 21:41 → 3980/3980 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.UQ_Document_Source4.10.2026 22:07 → 3982/3982 evetevet
StatsUpdatedrag.Document.UQ_Document_Source5.10.2026 11:42 → 4303/4303 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F94.10.2026 08:23 → 3885/3885 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F95.10.2026 09:04 → 4189/4189 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F95.10.2026 22:57 → 4701/4701 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000003_428392F94.10.2026 21:41 → 3980/3980 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000005_428392F94.10.2026 08:23 → 3885/3885 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000005_428392F95.10.2026 09:07 → 4189/4189 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000005_428392F95.10.2026 22:46 → 4286/4286 evetevet sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F94.10.2026 08:54 → 3977/3977 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F95.10.2026 09:08 → 4189/4189 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F95.10.2026 22:52 → 4699/4699 hayırhayır sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000008_428392F95.10.2026 20:06 → 4304/4304 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F94.10.2026 22:07 → 3984/3984 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F95.10.2026 21:02 → 4274/4274 evetevet
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000006_428392F94.10.2026 09:05 → 3978/3978 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000006_428392F95.10.2026 09:24 → 4189/4189 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_00000006_428392F95.10.2026 22:46 → 4286/4286 hayırhayır sıra belirsiz
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F95.10.2026 08:58 → 3981/3981 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F95.10.2026 09:59 → 4333/4333 hayırhayır
StatsUpdatedrag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F95.10.2026 22:47 → 4524/4524 hayırhayır sıra belirsiz
TableGrowthrag.Document2.10.2026 00:00 – 5.10.2026 00:00 3773|7.65 → 4333|9.34 bilinmiyorbilinmiyor
TableGrowthrag.Chunk2.10.2026 00:00 – 5.10.2026 00:00 4495|35.95 → 5120|41.83 bilinmiyorbilinmiyor

3. Plan karşılaştırması

  • Operatör düzeyinde fark yok: süre farkı büyük olasılıkla beklemeden ya da parametre değerinden.
Eski planın index'leri
rag.Document.UQ_Document_Source, rag.Document.PK_Document, rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq, rag.Chunk.PK_Chunk
Yeni planın index'leri
rag.Document.UQ_Document_Source, rag.Document.PK_Document, rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq, rag.Chunk.PK_Chunk

4. Neden adayları

ölçüm ve eşikle; kesin değildir
KodÖlçülenEşikSonuçAçıklama
STATS rag.Chunk.PK_Chunk güncellendi 2026-10-05 09:59 (örnekleme %47.3); pencerede 4 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk.PK_Chunk 2026-10-05 09:59 güncellendi (örnekleme %47.3); pencerede 4 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq güncellendi 2026-10-05 09:59 (örnekleme %52.4); pencerede 4 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq 2026-10-05 09:59 güncellendi (örnekleme %52.4); pencerede 4 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 güncellendi 2026-10-05 09:59 (örnekleme %52.3); pencerede 3 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 2026-10-05 09:59 güncellendi (örnekleme %52.3); pencerede 3 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 güncellendi 2026-10-05 09:59 (örnekleme %47.3); pencerede 4 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 2026-10-05 09:59 güncellendi (örnekleme %47.3); pencerede 4 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document.PK_Document güncellendi 2026-10-04 21:41 (örnekleme %100)değişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document.PK_Document 2026-10-04 21:41 güncellendi (örnekleme %100); planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document.UQ_Document_Source güncellendi 2026-10-05 11:42 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document.UQ_Document_Source 2026-10-05 11:42 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 güncellendi 2026-10-05 09:04 (örnekleme %100); pencerede 3 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 2026-10-05 09:04 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 3 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 güncellendi 2026-10-05 09:07 (örnekleme %100); pencerede 3 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 2026-10-05 09:07 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 3 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 güncellendi 2026-10-05 21:02 (örnekleme %100); pencerede 2 güncellemedeğişimden önceki 48 saat destekliyor İstatistik rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 2026-10-05 21:02 güncellendi (örnekleme %100); pencerede 2 güncelleme; planlar bu istatistiği kullanıyor.
STATS 5 istatistik güncellendi, planlar kullanmıyor desteklemiyor Pencerede güncellenen ama iki planın da kullanmadığı istatistikler aday değil: rag.Document._WA_Sys_00000003_428392F9, rag.Document._WA_Sys_0000000D_428392F9, rag.Document._WA_Sys_00000008_428392F9, rag.Document._WA_Sys_00000006_428392F9, rag.Document._WA_Sys_0000000F_428392F9.
GROWTH rag.Document: satır 3,773 → 4,333 (%+15), boyut 7.65 → 9.34 MB (%+22)≥ %20 destekliyor rag.Document eski planın döneminden değişime kadar satır %+15, boyut %+22 değişti (2026-10-02 → 2026-10-05).
GROWTH rag.Chunk: satır 4,495 → 5,120 (%+14), boyut 35.95 → 41.83 MB (%+16)≥ %20 desteklemiyor rag.Chunk eski planın döneminden değişime kadar satır %+14, boyut %+16 değişti (2026-10-02 → 2026-10-05).
WORKLOAD çalışma başına satır 20 → 1.17 (17.14×)≥ 2× destekliyor Planlar farklı iş yükü görüyor: çalışma başına satır 20 → 1.17. Planlar farklı parametre/parti büyüklüğü için derlenmiş olabilir.
PARAM baskın plan 1 kez el değiştirdi≥ 3 desteklemiyor Planlar dönüşümlü değil: yeni plan eskisinin yerini aldı.

5. Karşı kanıtlar

6. Korpus metni önizlemesi

onaylanınca RAG hafızasına bu metin girer (başlığa onaylayan eklenir)
6. Korpus metni önizlemesi
Plan change case #P585 | DB: DB-11 | Improvement | Confidence: Low (review pending)
Query: (@incTest bit,@types1 nvarchar(?),@sid int,@dbName nvarchar(?),@model nvarchar(?),@q vector(?),@top int)SELECT TOP (@top) c.ChunkId, c.DocId, d.SourceType, d.SourceRef, d.Title, c.Heading, c.Text, VECTOR_DISTANCE(?, c.Embedding, @q) AS Score FROM rag.Chunk AS c JOIN rag.Document AS d ON d.DocId = c.DocId WHERE (d.IsActive = ? OR (@incTest = ? AND d.ExclusionReason = ?)) AND d.SourceType IN (@types1) AND (@sid IS NULL OR d.ServerID = @sid) AND (@dbName IS NULL OR d.DatabaseName = @dbName) AND c.Embedding IS NOT NULL AND c.EmbeddingModel = @model ORDER BY Score, c.ChunkId
Change: 2026-10-05 22:00 UTC, plan 36846 → 62531, pattern: Transition
Impact (Query Store, per execution): duration 47.6 → 3.6 ms (-93%); CPU 47.5 → 3.6 ms (-92%); reads 5,343 → 211 (-96%); rows 20 → 1.17 (-94%)
Plan difference: no operator-level difference
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk.PK_Chunk was updated 2026-10-05 09:59 (sampled 47.3%); 4 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk.UQ_Chunk_DocSeq was updated 2026-10-05 09:59 (sampled 52.4%); 4 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk._WA_Sys_00000007_49309088 was updated 2026-10-05 09:59 (sampled 52.3%); 3 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Chunk._WA_Sys_00000003_49309088 was updated 2026-10-05 09:59 (sampled 47.3%); 4 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document.PK_Document was updated 2026-10-04 21:41 (sampled 100%); the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document.UQ_Document_Source was updated 2026-10-05 11:42 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_0000000A_428392F9 was updated 2026-10-05 09:04 (sampled 100%); 3 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_00000005_428392F9 was updated 2026-10-05 09:07 (sampled 100%); 3 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: STATS — Statistic rag.Document._WA_Sys_0000000E_428392F9 was updated 2026-10-05 21:02 (sampled 100%); 2 updates in the window; the plans use this statistic.
Candidate cause: GROWTH — From the old plan's period to the change, rag.Document rows changed +15% and size +22% (2026-10-02 → 2026-10-05).
Candidate cause: WORKLOAD — The plans see a different workload: rows per execution 20 → 1.17. The plans may have been compiled for different parameters or batch sizes.
Counter-evidence: WORK_PROPORTIONAL — Rows per execution changed 0.06× and duration 0.07×; duration per row 2.3802 → 3.0598 ms: the duration difference comes from the amount of data processed, not the plan.
Counter-evidence: SAME_SHAPE — The two plans have the same operator tree (operators, tables, indexes): the plan did not change; the difference is only in the compiled parameter values and row estimates. The slowness may come from the amount of data this parameter value processes or from waits, not from plan choice.
Confidence rationale: Low: strong counter-evidence (WORK_PROPORTIONAL, SAME_SHAPE).
Note: this is a candidate cause, not proof of the root cause.

7. Karar

Karar vermek için Analyst rolü gerekir.

Karar geçmişi

Kayıt yok

Henüz karar yok.